WOJTYSIAK WEAPON

By Kovall

W niedzielną majówkę wybrałem się do moich znajomych, Jacka i Kacpra Wojtysiaków, którzy pasjonują się w wykonywaniu białej broni.  Tak, tak, zajmują się kowalstwem, a że ja „Kovall” 🙂 no to musiałem zobaczyć to miejsce, w którym wykonują te cudeńka ze stali. Kowalstwo już nie jest tak popularnym zawodem jak dawniej, jednak dzięki m. in. takim ludziom jak Jacek i Kacper nie wyginie kompletnie. Wiedzę na temat obróbki stali zdobyli metodą prób i błędów ale też od innych, podobnych im miłośnikom kowalstwa. Jednak część tej wiedzy zaginęła w czeluściach czasu, albo nie była przekazana albo nie było komu jej przekazać. Dzisiaj odkrywa się ją na nowo i na nowo możemy cieszyć oko wyrobami jakie wychodzą spod młotów nowoczesnych kowali, mimo iż jest to traktowane bardziej jako hobby niż zawód. To co zobaczyłem u Wojtysiak Weapon to zaledwie część tego co już zrobili.

DSCF9116

Jacek specjalizuje się bardziej w szablach, natomiast syn Kacper w broni średniowiecznej, ukierunkowanej na wszelkiego rodzaju miecze. Zresztą od miecza się to wszystko u nich zaczęło. Właśnie od tego poniżej.

DSCF9124

Mimo iż miecz może wydawać się prosty w wykonaniu wcale tak nie jest a czas jaki trzeba poświęcić na jego zrobienie jest praktycznie taki sam jak dla szabli.

Z pod ich rąk wychodzą egzemplarze dekoracyjne, kopie muzealne jak i takie, które służą tylko do walki współczesnym rycerzom.Te do walki to wyższa szkoła hartowania, bo taka broń musi wytrzymywać uderzenia i nie może się szczerbić.

DSCF9125 DSCF9126

Tu możecie zobaczyć brzytwę, baaaardzo ostra.

DSCF9127

A tutaj fantazja Kacpra, zrobił sobie praktyczne narzędzie z elementu klucza francuskiego.

DSCF9128

Poza wyrobami mogłem obejrzeć też narzędzia jakimi się posługują. To ustrojstwo poniżej służy do wygrzewania produktów, zwane potocznie u nich R2D2.

R2D2

To co potrzebne do obróbki.

Ja na koniec zostałem mile zaskoczony. Dostałem bowiem na pamiątkę mały nożyk, jak to Jacek powiedział – „Do smarowania masłem”. Zgadnijcie z czego jest zrobiony.

Na koniec możecie ich posłuchać, jak fachowo opowiadają o swoim hobby. Ja zapraszam Was na ich stronę https://www.facebook.com/wojtysiakweapon/ Jest co oglądać a być może ktoś się skusi na ich wyroby.

 Category: KANTYNA NÓWKI