Westerplatte Południa

By Kovall

Na wakacje do Wisły. Hasło padło. I co w tej Wiśle, sobie myślę. Wbrew pozorom można dużo. Poza „typowymi” atrakcjami, traktując Wisłę jako bazę wypadową, są też i bunkry. Co prawda w Węgierskiej Górce ale to nie aż tak daleko. Zresztą najpierw było spotkanie u znajomego militarysty właśnie w Węgierskiej Górce i można powiedzieć to był pierwszy punkt wakacyjnego programu.

Te pięć bunkrów nazywamy Westerplatte Południa, więc już wiecie, że obrona była tu bardzo długa i zażarta. Owszem było wiele miejsc, gdzie na początku wojny polscy żołnierze bronili się mocno, ale tutaj jest też ciekawa historia. Zaczniemy od tego, czemu powstały akurat tam. Otóż najpierw nie było zagrożenia dla naszego państwa od tej strony południowej ale po zajęciu Czechosłowacji przez III Rzeszę, takie zagrożenie powstało i trzeba było szybko stworzyć umocnienia. Wybrano to miejsce, gdzie miało powstać aż 21 takich bunkrów. Powstało tylko pięć, każdy z nich ma nazwę własną, zaczynającą się na literę „W”. Czemu tak? Tego nie wiem ale te co powstały nazywają się: Wędrowiec, Wąwóz, Waligóra, Wyrwidąb i Włóczęga.

Zaczęliśmy od Wędrowca, który jest dobrze zachowany i mieści się w nim małe muzeum. W tamtym okresie pełnił funkcję bunkra dowodzenia.

WĘDROWIEC

Drugim był Wyrwidąb. Po drodze minęliśmy Wąwóz ale zatrzymaliśmy się troszkę wyżej. Wyrwidąb nie brał udziału w walkach jednak jest mocno zniszczony. Nasze wojsko po wojnie testowało w nim ładunki wybuchowe. Siła jaka powstała dosłownie wydmuchała bunkier.

WYRWIDĄB

Ostatni jaki zobaczyliśmy to artyleryjski Waligóra, stojący ok 100m od Włóczęgi, którego nie da się zwiedzić bo postawiono na nim dom mieszkalny. Czemu osłaniająca bunkry piechota się wycofała, czemu do załogi bunkra Waligóra nie dotarła wiadomość o odwrocie? Tego nie wiem ale są pogłoski, że zostawiono ich specjalnie aby mogli osłaniać odwrót. Czy to było świadome poświęcenie się załogi, czy też specjalnie ich nie powiadomiono tego nie wiemy. Ale fakt jest taki, że bronili się zaciekle i Niemcy ponieśli spore straty zanim rozwścieczeni zdobyli Westerplatte Południa, jak nazwano po wojnie te pięć bunkrów na literę „W”.

WALIGÓRA

Jeśli ktoś z Was będzie w pobliżu Węgierskiej Górki to polecam odwiedzić te umocnienia. Muzeum jest czynne w okresie od maja do września. Zobaczcie więcej informacji tutaj http://www.wegierska-gorka.opg.pl/westerplatte-poludnia,115.html

 

 Category: KANTYNA NÓWKI